Ana Sayfa » 12 Kasım 2016 Cumartesi, 20:00 Bilkent Konser Salonu

12 Kasım 2016 Cumartesi, 20:00 Bilkent Konser Salonu

Atatürk Anısınaimg_3275_2016-11-12

Julien Masmondet, şef
Jean Guihen Queyras, viyolonsel

F. Köksal In par_en_thesis, BSO siparişi, İlk seslendiriliş
H. Dutilleux Tout un monde lointain
M. Ravel Ma mère l’Oye: 5 pièces enfantines

 Bilet Al

 

Julien Masmondet, şef
“Julien sağlam müzisyenliği ve keskin zekasıyla yorulmak nedir bilmeyen bir sanatçı
.” Paavo Järvi

Julien Masmondet, Paris Orkestrasında üç sezon boyunca büyük bir başarıyla Paavo Järvi’nin asistanlığını yaptıktan sonra, Orchestre National du Capitole de Toulouse, Orchestre National de Lille, Orchestre National de Bordeaux-Aquitaine, Estonya Ulusal Senfoni Orkestrası, Letonya Senfoni Orkestrası, Moskova’da Yuri Bashmet’in Novaya Russiya’sı ve Lozan Oda Orkestrası gibi büyük orkestralarla konuk şef olarak sahneye çıktı. Sanatçı başarı grafiğinin giderek yükseldiği 2015’te Montpellier operasında La Clemenza di Tito prodüksiyonundaki performanslarıyla övgü topladı.

Masmondet, Paris Orkestrasında Herbert Blomstedt, Louis Langrée, Christoph von Dohnanyi, Yutaka Sado, David Zinman ve Bertrand de Billy gibi çok ünlü şeflerle yakın çalışma fırsatı buldu ve Emmanuel Ax, Nikolai Znajder, Tabea Zimmermann, Piotr Anderscewski, Jorge Luis Prats gibi solistlere eşlik etti. Ayrıca orkestra, 2012’de Paris’in ünlü Olympia Salonunda düzenlenen ve geniş bir şekilde tanıtımı yapılan Radio Classique Festivalini yönetmesi için Masmondet’yi seçti.

 

Julien Masmondet, 2005 yılından beri Fransa’daki La Rochelle bölgesinde düzenlenen Musiques au Pays de Pierre Loti Festivalinin sanat direktörlüğünü yapıyor. Programları, müzikle yazının ilişkisi ve müzisyenlerle oyuncular arasındaki karşılaşmalar üzerine kurulu olan festivalde, Ropartz, Koechlin, Caplet, Pierné, Hahn ya da Messager gibi bestecilerin nadiren seslendirilen senfonik yapıtlarına yer veriliyor. Söz konusu festival kısa bir süre önce, ülkedeki en özgün ve ilgi çekici olaylardan biri olarak yerel hükümetten resmi bir ödül aldı. Festivale önemli müzisyenlerin yanı sıra, ünlü Fransız oyuncular da katılıyor.

Masmondet’nin müzisyenlik mesleğine yaklaşımının önemli bir parçasını paylaşmak ve öğretmek oluşturuyor. 2009’dan beri Ecole Normale de Musique de Paris – Alfred Cortot’da ders veren sanatçı, çeşitli toplumsal projelere katılarak gençlerle çalışmalar yapıyor, zor durumdaki mahalleler ya da hapishanelerde konserler veriyor.

1977 doğumlu olan Julien Masmonde, kompozisyon ve şeflik eğitimi aldığı Ecole Normale de Musique de Paris – Alfred Cortot’dan 2002’de mezun oldu. Daha sonra Londra’daki Kraliyet Müzik Akademisinde ve İsrail’de Yoel Levi ile çalışan sanatçı, Londra Ustalık Sınıflarında Benjamin Zander ile çalıştı.

Jean Guihen Queyras, viyolonsel

Hem orkestralarla sahneye çıkan bir solist, hem oda müzisyeni, hem de solo icracı olan Jean-Guihen Queyras olağanüstü çokyönlü ve dolu bir müzisyen olarak kıskançlık uyandıracak bir üne sahip.

Queyras, Iván Fischer, Philippe Herreweghe, Yannick Nézet-Séguin, Jiří Bělohlávek, Olivier Knussen ve Sir Roger Norrington gibi şeflerin yönetiminde, aralarında Philadelphia Orkestrası, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Philharmonia, Orchestre de Paris, NHK Senfoni, Rotterdam Filarmoni, Tonhalle Zurich, Leipzig Gewandhaus, Budapeşte Festival Orkestrası ve Orchestre de la Suisse-Romande’ın da bulunduğu dünyanın pek çok büyük orkestrasıyla performans sergiledi. Sanatçı, Freiburger Barockorchester and Akademie für Alte Musik Berlin gibi eski dönem müziği yapan topluluklarla düzenli olarak sahneye çıkıyor.

Jean-Guihen Queyras aynı zamanda heyecanlı bir çağdaş müzik yorumcusu ve enstrümanının repertuvar sınırlarını genişletmek için çaba harcıyor. Bruno Mantovani, Jörg Widmann ve Pierre Boulez gibi bestecilerle düzenli olarak ortak çalışmalar yapan Queyras, Michael Jarrell ve Johannes-Maria Staud’un konçertolarının prömiyerlerini yaptı. Sanatçı, 2014 Kasımında Fransız Radyosu Filarmoni Orkestrasıyla birlikte Peter Eötvös’ün 70. yaşgünü kutlamalarında bestecinin çello konçertosunu ve Dutilleux’nün 100. yaşında bestecinin konçertosunu seslendirdi.

Jean-Guihen Queyras, piyanist Alexandre Tharaud ve Alexander Melnikov ve kemancı Isabelle Faust ile düzenli olarak oda müziği yapıyor. Arcanto Quartett’in üyesi olan sanatçı, aynı zamanda Tonbak uzmanları Kevyan ve Bijan Chemirani ile sahneye çıkıyor.

Sık sık konuk sanatçı olması için davet alan Queyras, Aix-en-Provence Festivalinde “Carte Blanche” aldı, Utrecht’te Muziekcentrum Vredenburg, Amsterdam’da Concertgebouw ve Gent’te De Bijloke’de projelere katıldı. Queyras, merkezi Hamburg’da bulunan Ensemble Resonanz oda orkestrasında “Konuk Sanatçı” olarak bulundu.

Queyras, harmonia mundi çin sayısız kayda imza attı. Yakın zamanda çıkan albümleri arasında, Jiří Bělohlávek yönetimindeki BBC Senfoni Orkestrasıyla kaydettiği Elgar’ın Çello Konçertosu ve Çaykovski’nin Rokoko Çeşitlemeleri ile Alexander Melnikov ile kaydettiği Beethoven’in çello ve piyano için bütün eserleri yer alıyor. Sanatçı şu anda Isabelle Faust ve Alexander Melnikov ile piyano üçlülerinin ve Freiburger Barockorchester and Pablo Heras-Casado ile konçertolarının tamamını kapsayan bir Schumann projesi üzerinde çalışıyor. Serinin son çalışması olan Piano Trio No. 1 ve Çello Konçertosu 2016’nın başında çıktı.

Jean-Guihen Queyras, 2015/16 sezonunda Wigmore Hall’a konuk oldu. Ayrıca FrançoisXavier Roth yönetiminde Gürzenich-Orchester Köln, Vladimir Ashkenazy yönetiminde Orquestra Nacionales de España, Sir Roger Norrington yönetiminde Deutsches Symphonie-Orchester Berlin ve Sylvain Cambreling yönetiminde Yomiuri Senfoni Orkestrasıyla sahneye çıktı. 2016 baharında solo çello ve yaylı orkestrası için sipariş edilmiş olan, Thomas Larcher’in “Cerha” yapıtının prömiyerini yaptı.

Jean-Guihen Queyras 2005 Kasımından bu yana 1696’da Gioffredo Cappa tarafından yapılmış ve Mécénat Musical Société Générale tarafından kendisine ödünç verilmiş olan çelloyu çalıyor. Sanatçı, Musikhochschule Freiburg’da ders veriyor.