Ana Sayfa » 15 Ekim 2016 Cumartesi, 20:00, Bilkent Konser Salonu

15 Ekim 2016 Cumartesi, 20:00, Bilkent Konser Salonu

Yolculuk Düşleri161015-foto

Maurice Steger, şef ve blokflüt
Jadran Duncumb, lavta

Yine de bu gösterinin yıldızının fidan boylu ve şık giyimli blokflüt sanatçısı Maurice Steger olduğunu söylemeden geçmek olmaz. Blokflütün yalnızca okul toplantılarına yakışan bir alet olduğunu düşünenler, Steger’in her nasılsa enstrümanın sınırlarını aşan şaşırtıcı ustalığını gördükten sonra yeniden düşünmek zorunda kalacaklar. Corelli’nin Fa majör Konçertosundaki hızlı pasaj, bir kuşun zar zor işitilen cıvıltısı gibi duyulacakken, Steger onu öyle bir açıklıkla çalıyor ki orkestranın sesinin içinden kolaylıkla sıyrılıp kendini duyuruyor.

Bu, hayranlık uyandırıcıydı, ama asıl çarpıcı olan Steger’in yavaş bölümlerin melodileri üzerine anlatımcı giysiler giydirerek sesin yavaş yavaş azaldığı her noktada aykırı notalara dayanıp zengin bir melankoli yaratmasıydı. Corelli’nin 7. Sonatındaki büyüleyici Sarabande performansıyla gösterdiği üzere, Steger istediği zaman görkemli de olabiliyor. Bilinmeyen aranjör (ama sanırım Laurence Cummings’in de bu işte parmağı var), daha fazla enstrümanı devreye sokarak yavaş yavaş kendini gösteren heybeti artırırken, Steger de, bir yandan kırılgan ve dallanıp budaklanan bir anlatımla, ama aynı zamanda ağırbaşlılığını da koruyarak hepsinin üzerinde, hoş bir çizgide dolaşıyor.
The Telegraph – Ivan Hewett’in 5 yıldızlı eleştirisi

Jadran Duncumb, İspanyol gitar müziğini ikna edici bir şekilde çalmak için İspanyol kökenli olmak gerekmediğinin yaşayan bir kanıtı. Kendisi bir sonraki Julian Bream olabilir mi, merak ediyorum. Cheltenham Town Hall, London Mozart Players, Musicweb-international.com

G.P. Telemann Klingende Geographie (Coğrafyanın Sesleri)
C.I. Monza  Sinfonia detta,“La Tempesta di Mare” (Deniz Fırtınası)
D.N. Sarro Flüt Konçertosu, Re minör
A. Montanari Pikolo Flüt Konçertosu, Si bemol majör
A. Vivaldi Lavta Konçertosu
G.A. Brescianello Chaconne, La majör
G. Sammartini Flüt Konçertosu, Fa majör