Ana Sayfa » 19 ve 20 Kasım 2016, 20:00, Bilkent Konser Salonu

19 ve 20 Kasım 2016, 20:00, Bilkent Konser Salonu

 

Boğaziçi Caz Korosubogazici-caz-korosu

Masis Aram Gözbek, koro şefi

 

biletler_tukendi

 

 

 

 

 

Boğaziçi Caz Korosu, 19-20 Kasım’da Bilkent Konser Salonu’ndaki konserlerinde Benim Kitabım Senin Kitabın kampanyası için kitap toplayacak.

Ayrıntılı bilgi için

Konser broşürü için

Haziran 2011’de Masis Aram Gözbek yönetiminde kurulan ve Türkiye’de koro kültürünün yaygınlaşmasında öncü kabul edilen Boğaziçi Caz Korosu, yaklaşık 35 kişilik kadrosuyla çağdaş müzikten caza ve çoksesli türkü düzenlemelerine kadar uzanan geniş bir repertuvara sahip. Türkiye’de birçok değişik projede yer alan koroyu, tüm dünyada çeşitli uluslararası prestijli etkinliklerde de izleyebilmek mümkün. Gerek yurt içi, gerekse yurt dışında edinmiş olduğu sayısız başarıyla koro aynı zamanda, Interkultur’un 2012 yılında yayımlamış olduğu dünya sıralamalarında folklor kategorisinde birinci ve dünya genelinde ise on üçüncü gösterildi.

Eylül 2014’te, ülkemizde koro müziği kültürünün yaygınlaşması ve çoksesliliğin bir ortak değer haline gelmesi yolunda önemli bir adım atıp, ailesine 15-20 yaş arası yaklaşık 45 genç koristi de katarak Boğaziçi Gençlik Korosunu kurdu. İlk iki sezonunda Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde 30’u aşkın konserde ve çeşitli festivallerde sahne alan bu dinamik koro, başlatmayı planladığı çeşitli sosyal sorumluluk projeleriyle de öncü olmayı ve toplumun bu alandaki farkındalığını arttırmayı hedeflemektedir.

Ağustos 2016’da bu aile, karma koro Magma’nın kurulması ile daha da genişledi ve koro müziğini Türkiye’de yaygınlaştırma yönündeki çalışmalarında büyük bir adım daha atmış oldu.

Masis Aram Gözbek’in genel sanat yönetmenliği ve şefliğinde, koronun başarıları aşağıdaki gibidir:

 • 2011 yılının Haziran ayında, Dünya Koro Şampiyonası öncesi sponsor arayışlarını duyurmak için metroda çektikleri mini klip, basında ve sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Metroda mini konser ismiyle ve daha sonra farklı isimlerle çeşitli mecralarda yer alan video klip, 10.000.000’a yakın tıklandı.
 • 2011’de Avusturya’da düzenlenen Dünya Koro Şampiyonasında, Çağdaş Müzik ve Folklor kategorilerinde Dünya Şampiyonu, Karma Korolar kategorisinde Dünya İkincisi oldu ve şampiyonların yarıştığı Grand Prix’de iki altın madalya kazanarak toplam beş altın madalya ile Türkiye’ye döndü.
 • Haziran 2012’de İtalya’da düzenlenen dünyanın sayılı festivallerinden La Fabbrica del Canto Uluslararası Koro Festivaline davet edilen dünya çapında sekiz korodan biri oldu.
 • Temmuz 2012’de ABD’de düzenlenen 7. Dünya Koro Olimpiyatlarında üç altın madalya ve Ağustos 2012’de Macaristan’da düzenlenen Cantemus 9. Uluslararası Koro Festivalinde bir altın madalya kazandı.
 • Mayıs 2013’te Paris’te L’édition 2013 des Rencontres Chorales’de beş konser verdi.
 • Haziran 2013’te Gezi Parkı protestolarına destek vermek için yaptığı “Çapulcu musun vay vay” ve “Çapulcular oldu mu” isimli uyarlamalarıyla Türkiye’de ve uluslararası arenada dikkatleri üzerine çekti. Parçaların videoları kısa zamanda 10.000.000’un üzerinde tıklandı.
 • Mayıs 2014’te Bulgaristan’da düzenlenen ve European Grand Prix organizasyonunun altı ayağından biri olan 35th International May Choir Competition’dan Karma Korolar Birinciliği ve Genç Şef Özel Ödülü ile döndü.
 • Ekim 2014’te Fransa’da düzenlenen koro dünyasının zirvesi olarak kabul edilen festival Polyfollia’ya özel olarak davet edilen 11 topluluktan biri ve bu festivalde Türkiye’yi temsil eden ilk koro oldu.
 • Ocak 2015’te, Türkiye’de ilk defa Royal Opera House prodüksiyonu ile sahnelenen, Giacomo Puccini’nin ünlü eseri La Bohéme operasında, Cem Mansur yönetiminde temsiller gerçekleştirdi.
 • Mayıs 2015’te, Saygun Filarmoni Korosunun bünyesinde yer alarak Brahms’ın Alman Requiemi’ni Antonio Pirolli yönetiminde Bilkent Senfoni Orkestrası ile birlikte seslendirdi.
 • Temmuz 2015’te 19. Europa Cantat’ta (Macaristan) Türkiye’yi başarıyla temsil etti.
 • Nisan 2016’da Belçika’da düzenlenen 64. Avrupa Genç Müzisyenler Festivali’nde Karma Gençlik Koroları ve Serbest Seri kategorilerinde birincilik ödülüne ve iki kez üstün başarı unvanına layık görüldü.
 • Mayıs 2016’da İsviçre’de düzenlenen 10. Avrupa Gençlik Koroları Festivalinde tüm dünyadan davetli 10 seçkin koro ile performanslar sergileyerek ülkemizi başarıyla temsil etti.