Ana Sayfa » 20 Aralık 2016 Salı, 20:00, Bilkent Konser Salonu

20 Aralık 2016 Salı, 20:00, Bilkent Konser Salonu

Mozart Group & Krosny

mozart-group-krosny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Biz büyük konser salonlarının ağırbaşlı resmiyetine, klasik müzisyenlerin sıkıcı hayatlarına, fanatik klasik dinleyicilerin haricinde klasik müzik dinlemekten korkan rock, pop ve rap dinleyicilerine rağmen varız. İlham perimize gülünç ironiler yapıyoruz ve bundan alınmayacağından eminiz.” MozART GROUP

Eğer bir performansın “neşeli ve komik bir deneyim” olarak nitelendirildiğini görüyorsanız, kuşkusuz bu performans sadece “Mozart Group ve Krosny” tarafından gerçekleşiyordur. Bu birliktelik ilk kez muhteşem bir proje ile Türkiye’de sevenlerinin karşısına çıkıyor. Sonsuz yaratıcılığın, olağanüstü bir mizah anlayışı ile harmanlandığı bu performansı kaçırmayın.

MozART’ın yarattığı müzikal kabarede eğlence ve kahkahanın kaynağını kelimeler yerine müzik oluşturmaktadır. Varşova ve Lodz’un en prestijli müzik akademilerinden mezun bu dört arkadaş klasik müziği esprili bir şekilde yorumlamaktadır. MozART grubunun üyeleri 1995 yılından bu yana birlikte çalışmaktadırlar. Başlangıçta Canal Plus Televizyon için kısa müzikal skeçler hazırlayan MozART, ilk performansını 1997 yılında genç Polonyalı kabarecilerin katıldığı PAKA yarışmasında gerçekleştirmiştir. Aynı yıl, “Mozart Hala Hayatta” şovlarını sunmaya başlayan dörtlü, o günden beri Avrupa, Kanada, ABD ve Asya’da konserler vermiştir. MozART Quartet ünlü pandomimci Irek Krosny ve 10 Gramyy ödüllü Bobby McFerrin ile performanslar gerçekleştirmiştir.

MozART grup uluslararası gala ve konserler de dahil olmak üzere sık sık TV şovlarına konuk olmaktadır. Dörtlü Lidzbark’ta düzenlenen XVIII. Hiciv ve Komedi Festivali ve RYJEK festivallerinde prestijli ödüller almıştır. Temmuz 2010’da MozART grup üstün başarıları ve sahnedeki 15. yılları nedeniyle  Polonya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı özel ödülüne layık görülmüştür. Slovakya’da 2011 yılında düzenlenen 31. Avrupa Mizah Festivali GAGY’de Grand Prix ödülünü kazanmışlardır. 2013 Mart ayında Fransa St. Etienne’de düzenlenen Festival des Artes Burlesques’de Jüri Büyük Ödülü, İzleyici ve Basın Ödülerinin tümünü kazanmışlardır.

2008 ve 2009 yıllarında grubunun iki DVD kaydı yayımlanmış, Polonya ve yurt dışında büyük ilgi görmüştür. Best of MozART 2010’da piyasaya çıkmış, 2011 ve 2012 yıllarında iki yeni DVD daha yayımlanmıştır. 2011 yılı  MozART Group için çok önemli bir yıl olmuştur. Yedi ay içinde 150’den fazla kamuya açık ve özel gösteri ile, 4 kıtada 24 ülkeyi ziyaret etmişlerdir. Dörtlü, Bahreyn, Letonya, Türkiye, Meksika, Kosta Rika, ABD, Estonya, Slovakya, Portekiz ve Fransa’da ilk gösterilerini düzenlemişlerdir. 2013 Ocak ayından itibaren Brezilya, Kosta Rika,  Almanya, Fransa, Çin, Slovakya, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Rusya ve Ukrayna’da gösteriler yapmışlardır.

Kuşkusuz Polonya’nın en ünlü pandomim sanatçısı olan Irek Krosny, özgün ve anlaşılır tarzını uluslararası sahnelerde geniş kitlelere ulaştırmaktadır. Geçmişten ve günümüzden ilham alan sanatçı, absürt ve soyut tarzını süprizlerle renklendirmektedir. Krosny orjinal ve saydam mim tekniği sayesinde her hareketini abartıya kaçmadan ifade etmektedir. Chicago Reader Award jürisi sanatçıyı “taze, eğlenceli ve dayanılmaz” şeklinde nitelendirmiştir. Bugüne kadar Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da başarılı performanslara imza atan sanatçı, İsviçre Montrö’de gerçekleşen Golden Rose ödülüne layık görülmüştür. Sanatçı, Asya’nın en önemli pandomim festivali olan Chunchon Uluslararası Mim Festivaline davet edilmiştir. Güney Kore, Almanya, İsviçre, İspanya, İsveç Çin, Slovakya ve İngiltere’de dünyanın en prestijli mim festivallerinde başarılı performanslara imza atmıştır.

Mozart Group’un İstanbul’da büyük yankılar uyandıran performanslarının ardından, pandomim sanatçısı Irek Krosny’nin de katıldığı daha komik, daha eğlenceli bir performans ile karşınızda!

Program broşürü için

biletler_tukendi