Ana Sayfa » 29 Ekim 2016 Cumartesi, 20:00 Bilkent Konser Salonu

29 Ekim 2016 Cumartesi, 20:00 Bilkent Konser Salonu

Bayram Coşkusu

James Feddeck, şef
Aga Mikolaj, soprano
R. Wagner Uçan Hollandalı Uvertürü
R. Wagner
 Wesendonck Lieder
P. Hindemith Mathis der Maler: Symphony

 

James Feddeck, şef
“Müthiş bir buluş… Bu ayarda müzisyenler zor bulunur.” (The Herald)

Hızla günümüzün en ilgi çekici ve dikkate değer şefleri arasına giren James Feddeck, Atlantik’in her iki yakasında orkestraları doğuştan gelen yeteneği ve olağanüstü müzisyenliğiyle etkisi altına alıyor. Kısa bir süre önce Hallé ile ilk konserine çıkan Feddeck için The Guardian, “tarzı ve çelik gibi sağlamlığıyla konseri kurtardı”ğını yazarak “izlenmesi gereken bir şef” olduğu yorumunu yaptı.

Geçen sezonda James Feddeck, Chicago Senfoni Orkestrasıyla ilk konser serisini gerçekleştirdi. Chicago Tribune, onun için “James Feddeck: başarılı olacağı kuşkusuz, yetenekli bir şef … müzikte kesin bir amacın sahnedeki örneği. Apaçık temposu ve ifade gücü yüksek hareketleri, biçemsel açıdan çok farklı üç partisyonu anlayarak içselleştirdiğini ve fikirlerini orkestra üyelerine güçlü, ama gösterişsiz bir şekilde geçirebildiğini ortay koydu” yorumunda bulundu.

Son birkaç sezonda Feddeck, Kuzey Amerika ve Avrupa’da, aralarında Detroit, Minnesota, Toronto Senfoni, City of Birmingham Senfoni, Royal Flemish Filarmoni, San Francisco Senfoni, Los Angeles Oda, Helsinki Filarmoni orkestralarının ve Lyon Ulusal Orkestrası, Berlin Alman Senfoni Orkestrası ve Lozan Oda Orkestrasının bulunduğu önemli orkestralarla ilk performanslarını sergiledi.

Sanatçı 2016/17 sezonunda ve sonrasında Royal Stockholm Filarmoni, Seattle Senfoni, Royal Liverpool Filarmoni, BBC Filarmoni, Bournemouth Senfoni, Yeni Zelanda Senfoni ve Tazmanya Senfoni orkestralarıyla, ayrıca Viyana Radyosu Senfoni Orkestrası ve Fransa Ulusal Orkestrasıyla ilk kez sahneye çıkacak. Feddeck ayrıca daha önce yönettiği Residentie Orkest ve Hallé, İskoç Ulusal Kraliyet Orkestrası, Rochester Filarmoni, RTÉ Ulusal Senfoni ve BBC Senfoni orkestralarıyla yeniden performans sergileyecek.

2013 yılında ünlü Solti Orkestra Şefliği Ödülüne değer görülen Feddeck, Cleveland’da yardımcı şef olarak çalıştı; burada konser serilerini yönetmenin yanı sıra, Don Giovanni’nin eksiksiz bir prodüksiyonunda ve Carmina Burana performanslarında Franz Welser-Möst’ün yerine sahneye çıktı ve eleştirmenlerden övgü aldı. Sanatçı bundan önce Aspen Müzik Festivali ve Okulunda David Zinman ile çalıştı, 2008’de Aspen Şeflik Ödülüne layık görüldü.

James Feddeck orkestra şefliğinin yanı sıra, başarılı bir org sanatçısı olarak Avrupa ve Kuzey Amerika’da resitaller veriyor. Oberlin Konservatuvarında obua, piyano, org ve orkestra şefliği okuyan Feddeck, 2010’da Oberlin’de Dikkate Değer Genç Mezun Ödülüne değer görülen ilk kişi oldu.

Aga Mikolaj, soprano
Geçmişte Münih’teki Bayerische Staatsoper’in bir üyesi olan Aga Mikolaj, Dame Elisabeth Schwarzkopf ile çalıştı ve Mozart’ın baş kadın karakterleriyle ünlü oldu. Şimdi Richard Strauss, Verdi ve Wagner’in başrollerini de içine alan geniş ve çeşitli bir repertuvarı olan sanatçı, Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’da opera alanında başarıdan başarıya koşuyor.

Mikolaj uzun soluklu sanat hayatında, Opéra National de Paris ve Teatro alla Scala’da (Die Zauberflöte), Staatsoper unter den Linden, Semperoper Dresden’de (Don Giovanni), Glyndebourne Festivalinde (Cosí fan tutte) ve Opera de Monte Carlo’da (Falstaff) sahneye çıktı. Sanatçı, Bolşoy Tiyatrosunda Dmitri Tcherniakov’un Don Giovanni prodüksiyonunda Donna Anna, Essen’deki Aalto Theater’de Eva (Die Meistersinger) ve Bayerische Staatsoper’de Freia (Das Rheingold) rollerini seslendirdi. Gustavo Dudamel yönetimindeki Los Angeles Filarmoniyle Donna Elvira’yı canlandıran Mikolaj, Seiji Ozawa yönetimindeki Wiener Staatsoper ile Japonya turnesine çıktı. Aga Mikolaj, 2013’te Daniel Barenboim’in başarılı Ring Cycle’ı ile Teatro alla Scala’da, Berliner Staatsoper’de ve Londra’da BBC Proms kapsamında performanslar sergiledi.

Tam bir konser sanatçısı olan Aga Mikolaj, Atlantik’in her iki yakasında Mahler, Beethoven, Schubert, Strauss, Verdi, Penderecki ve Szymanowski gibi bestecilerin yapıtlarını seslendirdi. Bu sezon, Markus Stenz yönetimindeki Royal Concertgebouw Orkestrasıyla Detlev Glanert’in Requiem’inin dünya prömiyerini yapacak olan sanatçı, Lahey’de James Feddeck yönetimindeki Residentie Orkest ile Vier letzte lieder’de sahne alacak. Mikolaj ayrıca James Conlon yönetimindeki Orchestra Sinfonica Nazionale ile Beethoven’in 9. Senfonisini, Gianluigi Gelmetti yönetimindeki Monte Carlo Filarmoni Orkestrasıyla Missa Solemnis’i ve Andris Poga yönetimindeki Lyon Ulusal Orkestrasıyla Wesendonck Lieder’i seslendirecek.

Opera sahnesinde Aga Mikolaj daha önce sahne aldığı Tokyo Yeni Ulusal Tiyatrosunda Figaro’nun Düğünü’nün Andreas Homoki prodüksiyonunda Constantin Trinks yönetiminde Contessa rolünü canlandıracak.