Atatürk Anısına

BSO ve CSO Birlikte İki Konser Verecek

Bilkent Senfoni ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının Ulu Önderimiz “Atatürk Anısına” birlikte gerçekleştirecekleri konserler 10 Kasım’da CSO Konser Salonu, 11 Kasım’da Bilkent Konser Salonunda.

Konserleri Matthew Coorey yönetecek. Usta tiyatro sanatçısı Selçuk Yöntem konserlere anlatıcı olarak katılacak. 

BSO ve CSO’dan Dünya Prömiyeri

BSO ve CSO’nun siparişi üzerine Emre Sihan Kaleli’nin bestelediği Atatürk’ün Bir Genç General Olarak Portresi” başlıklı yapıtın dünya prömiyeri 10 Kasım’da CSO Konser Salonunda, 11 Kasım’da Bilkent Konser Salonunda. “10 Fragman” alt başlığını taşıyan eser büyük orkestra ve anlatıcı için yazıldı. Eserin anlatıcı metnini Selçuk Yöntem seslendirecek.

1987 doğumlu Emre Sihan Kaleli, kompozisyon eğitimini Özbekistan Devlet Konservatuvarı (lisans, 2010) ve Amsterdam Konservatuvarında (yüksek lisans, 2012) tamamladı. 2016 yılında Kunstuniversität Graz’da (Avusturya) Kompozisyonda Yüksek Lisans Sonrası Programını bitirdi. Omnibus Ensemble, Convergence Ensemble, Nieuw Ensemble, Ensemble Modelo62 ile uzun soluklu çalışmalar yaptı. 5th Pre-Art Young Composers Competition’da birincilik ödülü, Gaudeamus Award 2013’te mansiyon, Gargonza Arts Award 2015, MİAM Bestecilik Ödülü 2015, 3rd International Mauricio Kagel Composition Competition’da mansiyon kazandı.

Kaleli eserini şöyle anlatıyor: “Benim bu eserde yapmayı arzuladığım, Atatürk’ü ikincil kaynaklar üzerinden anlatmak değil; onun, dolaysız olarak kendinden, kendi kaleminden bir portresini sunabilmek oldu. Bu sebeple de Mustafa Kemal’in 1914-16 günlükleri ile Karslbad Hatıratı (1918) adıyla bilinen anı defterlerine başvurmak bana en doğru yol olarak göründü. Atatürk’ün hemen hepimizdeki imgesi, bir ulusun yazgısını tümden değiştirmiş olması itibariyle devasa bir tarihi şahsiyetin imgesidir. Bu haliyle de kaçınılmaz olarak bir ulaşılmazlık addederiz ona. Ne var ki günlükleri okumaya başladığımda Mustafa Kemal Atatürk’ün kanlı-canlı bir genç insan olarak karşımda olduğu hissi beni kuşattı. Bir yandan alev saçan zekası; okumaya, öğrenmeye olan tutkusu; yenilikçi ve devrimci düşünceleri ile geleceğin büyük lideri; öte yandan hepimiz gibi mahcup olan, hiddetlenen, tereddütler ve iç çalkantıları yaşayan bir İNSAN. Vefatının 79. yıldönümünde Atatürk zihinlerimizde böyle canlansın ve kalplerimiz, onu kaybedişimizin hüznü yerine, Mustafa Kemal’in gençlik enerjisiyle, yaşam ile dolsun diledim…”

10 ve 11 Kasım tarihli “Atatürk Anısına” gerçekleştirilecek konserlerde ayrıca Richard Strauss’un Böyle Buyurdu Zerdüşt yapıtı ile Igor Stravinsky’nin Ateş Kuşu Süiti yorumlanacak.

Matthew Coorey, kariyerine, 2003 yılında Liverpool Kraliyet Filarmoni Orkestrası’nda Gerard Schwarz’a yardımcı şef olarak atanmasıyla başladı. Liverpool Filarmoni’yle yaptığı bir yıllık sözleşme, üç yıla uzatıldı ve Coorey, orkestranın ilk konuk şefi oldu. Ardından Londra Filarmoni, Sidney Senfoni, Philharmonia, Hallé, Ensemble 10:10 ve London Mozart Players gibi müzik topluluklarla konserler veren Coorey, tüm bu topluluklardan yeniden davet almıştır. Geçtiğimiz konser sezonlarında Stuttgart Radyo Orkestrası, BBC Filarmoni ve Senfoni, Bournemouth Senfoni, Melbourne Senfoni, Ictus Ensemble, Londra Senfoni ve BBC Proms ile sahneye çıkmış, ayrıca City of Birmingham, Yeni Zelanda, Büyük Britanya, Filistin, İrlanda ve RLPO Senfoni Orkestralarıyla yeniden çalışmak üzere anlaşma yapmıştır.

Müzik kariyerine korno sanatçısı olarak başlayan Coorey, Sidney Müzik Konservatuvarı’nda eğitim aldıktan sonra Avustralya Oda Orkestrası, Brandenburg Orkestrası ve Sidney Senfoni Orkestrası’yla düzenli olarak konserlere çıkmıştır.

Orkestra şefi olarak kendi kendini yetiştiren Coorey, Seiji Ozawa ile çalışmak üzere girdiği seçmelerde Tanglewood Müzik Festivali’ne çağrılmıştır. Burada birlikte çalıştığı Jorma Panula, Coorey’in ilk önemli şeflik hocasıdır. Coorey iki yıl süreyle Royal Northern College of Music’de Sir Mark Elder’in orkestra şefliği öğrencisi olmuştur. Coorey ayrıca Maazel-Vilar Orkestra Şefliği Yarışması’nda finale kalmış, Allianz Uluslararası Orkestra Şefleri Akademisi’nde çalışmış, Georg Solti Orkestra Şefliği Yarışması’nda da ödül kazanmıştır. Sarah Chang, Freddy Kempff, Steven Osborne, Yevgeny Sudbin ve Pieter Wispelwey gibi sanatçılarla birlikte sahne alan Coorey, Classic FM ve Naxos Records için kayıtlar yapmıştır.

Selçuk Yöntem, 1976’da Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümünden mezun oldu. 1977’de Ankara Devlet Tiyatrosunda çalışmaya başladı. 1986-87 sezonunda Dört Mevsim adlı oyunla, Ankara Sanat Kurumu tarafından Övgüye Değer Erkek Oyuncu, 1988-89 sezonunda Peynirli Yumurta ile aynı kurum tarafından En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü. 1990-91 sezonunda Deli Dumrul’daki rolüyle Ulvi Uraz En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

1995’te Savaş Dinçel’in Gürültülü Patırtılı Bir Hikaye adlı oyununu yönetti. Ankara Sanat Kurumu tarafından Övgüye Değer Yönetmen ödülüne layık görüldü. 1997’de Ben Feuerbach oyunundaki rolüyle, Uluslararası Lions Birliği Ödülünü aldı. C Blok adlı filmle SİYAD tarafından En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu seçildi. Pek çok oyunda ve televizyon dizisinde rol aldı. 1993’te Aşağıdakiler, 1997’de Ayışığında Şamata, 1999’da Keşanlı Ali Destanı oyunlarını yönetti.