Cesur Pembe Kedi Bilkent’te

Cesur Pembe Kedi Bilkent’te

“Çok düşünen, çok sorgulayan, çok meraklı bir kedi. Cesur mu, cesur…” böyle başlıyor Cesur Pembe Kedi’nin varoluşu.

Sıradışı bir kedi, sıradışı bir sergiye konu oluyor. Duyduğu esrarengiz müziğin peşinden giden meraklı kedinin bir günü anlatılıyor tablolarda. Kumaşlara boyanmış resimlerde, Beethoven’dan kediye, baykuştan Red Kit’e gerçeküstü buluşmalar yer alıyor.

Yelda Cavga’nın ilk kişisel sergisi olan Cesur Pembe Kedi, 2018’in Ocak-Mart aylarında Sevda Cenap And Müzik Vakfının Kavaklıdere’deki yeni sanatsal buluşma noktası And Sanat’ta sergilendi. Vakfın Genel Sekreteri Pınar Alpay Yüksel ve Yelda Cavga’nın ortak projesi olan bu sergi, özellikle küçük yaştaki kursiyerlerin ilgisini çekmek, araştırmaya ve öğrenmeye teşvik etmek için planlanmış bir çeşit müzikli masal serisi.

Öykülerde masal ve efsane kahramanlarına rastlanırken, önemli bestecilerin eserleri de ipuçlarıyla bilmece tadında sunuluyor. 35. Uluslararası Ankara Müzik Festivali kapsamındaki patchwork resim sergisi 7 – 30 Nisan tarihlerinde Bilkent Konser Salonu fuayesinde görülebilir. Tablolar daha sonra SCA Müzik Vakfının müzik odalarındaki yerlerini alacak.

Yelda Cavga 1969’da Ankara’da doğdu. Müzik eğitimine 1980 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Keman Sanat Dalında başladı. 1991’de Nota Yazım ve Basım Sanat Dalından mezun oldu. Uzun yıllar Türk bestecilerin ve TRT Müzik Dairesinin notalarını yazdı, birçok kitabı basıldı. 1995 yılında Bilkent Üniversitesinde A.A. Saygun Müzik Araştırma ve Eğitim Merkezinde göreve başladı. Bugüne kadar Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ve Bilkent Senfoni Orkestrasında pek çok görev üstlendi, Bilkent Anadolu Festivali Genel Koordinatörlüğü yaptı. Yayın Koordinatörü olarak 30’un üzerinde CD’yi ve 3 kitabı yayına hazırladı. UMAG-Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfında yazma seminerlerine katıldı.

Kumaşlarla ve renklerle oynamaya patchwork ile başladı. 2011 yılında kendi tasarımlarını sunduğu Merlin Akademi markasını yarattı. Halen Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ile Bilkent Senfoni Orkestrası Basın, Yayın, Tanıtım Sorumlusu olarak görevini sürdürüyor. Yelda Cavga, OPUS Klasik Müzik Dergisi Ankara Temsilcisidir.