Ana Sayfa » Müzik Direktörünün Mesajı

Müzik Direktörünün Mesajı

nusret_ispir1BSO, 2018 yılında 25. yaşını kutlamıştı. Geçen bir yıl içinde, sizlerin desteğiyle gerçekleştirdiklerimizi paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Sezon konserlerimizde % 95’in üzerinde izleyici katılımı sağladık. Mayıs ayında yaptığımız Polonya turnesinde de biletlerimiz haftalar öncesinden tükendi. Haziran’daki Odeon konserlerinde 7000, Ağustos’ta Bodrum Festivalinde 8500, Eylül ayında Odeon ve Yenimahalle konserlerimizde 9000 izleyiciye ulaştık. Eğitim konserlerinde, Ankara’nın çeşitli semtlerinden davet ettiğimiz 2000 öğrenci için verdiğimiz konserler hepimizi duygulandırdı.

Tüm bu sonuçlara ulaşabilmemiz, yıllar içerisinde sizlerden gördüğümüz ilgi ve destekle gerçekleşmiş, yeni projelerimizde de bizlere güç vererek, motivasyonumuzu artırmıştır. Odeon konserleriyle başladığımız korolu eserler serisi, yurtiçi-yurtdışı turneleri, Ankara’nın farklı bölgelerinden titizlikle seçtiğimiz okullara vereceğimiz eğitim konserleri, bu sezon da devam edecektir.

Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrasının ilk defa vereceği kostümlü Cadılar Bayramı konseri çocuklarımızı ürpertecek! Beethoven’in 250. doğum yılı konserleri serisi tüm yıl sürecek. İlk 6 ayda, sadece Beethoven eserlerini sunmak yerine daha renkli programlar seçtik. Sonraki dönemde piyano sonatları, yaylı dörtlüleri, oda müziği ve senfonileriyle “tempoyu arttırmak” niyetindeyiz.

Bu sezonda da az ya da hiç çalınmayan Barok eserlerden başlayıp, klasik/romantik dönemden geçerek modern eserlere varan örnekler dinleyeceksiniz. Genç arkadaşlarımız Ülkemin Akbaş ve 2020’de 99 yaşına girecek İlhan Usmanbaş’ın eserlerinin dünya prömiyerleri bizleri gururlandırıyor. Türkiye’de ilk kez çaldığımız eserleri ise artık saymıyoruz.

Umarım yeni sezonumuz, günlük hayatın stresinden uzaklaşıp, kısa bir süreliğine de olsa hepimizin ruhunu arındırma fırsatı sunacaktır.

Saygılarımla,

Nusret İspir