Ana Sayfa » Orkestra Hakkında

Orkestra Hakkında

Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO), 1993’te Bilkent Üniversitesi’nin özgün bir sanat projesi olarak kuruldu. 

orkestra_01

Orkestra, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nin öğretim kadrosunda yer alan, Türkiye ve 12 ülkeden seçkin sanatçıdan oluşuyor. Bilkent Senfoni Orkestrası, bu özellikleriyle, Türkiye’nin ilk “özel, akademik, uluslararası sanat topluluğu”dur.

Sanat yaşamımıza her yıl 50’yi aşkın etkinlikle katılan topluluk, bugüne değin konserleriyle, televizyon, radyo kayıtlarıyla ve yayınladığı 40’ın üzerinde CD ile seçkinleşmiştir. CD dizini tüm dünyaya ihraç edilen orkestranın kayıtları 2003 yılından itibaren EMI, CPO, Naxos gibi prestijli etiketlerle de yayınlanmaktadır.

“Bilkent Konserler Dizisi”, “Türk Bestecileri Haftası”, “Bilkent Anadolu Müzik Festivali” gibi özgün temalardaki konser ve kayıt dizileriyle, sanat yaşamına kalıcı ve geniş boyutlu etkinlikler getirmek, yurtiçinde turne konserleri yoluyla nitelikli müzik beğenisini yaygınlaştırmak; yurt dışında, uluslararası etkinliklerde bulunmak, bu tür etkinlikleri düzenleyen kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak, diğer ülkelerle sanatsal iletişimde köprü kurmak, Orkestra’nın temel ilkeleri arasındadır.

BSO, Rauf Abdullayev, Vladimir Ashkenazy, Gürer Aykal, Serge Baudo, Jean-Claude Casadesus, Alexander Dimitriev, Vladimir Fedoseyev, Jean Fournet, Edward Gardner, Peter Gülke, Ernest Martinez Izquierdo, Yoel Levi, Ion Marin, Gennady Rozhdestvensky, Jose Serebrier, Nello Santi, Emil Tabakov, Gilbert Varga ve Klaus Weise gibi ünlü şeflerin yönetiminde; Vladimir Afanassiev, Pierre-Laurent Aimard, Pierre Amoyal, Cihat Aşkın, Allison Balsom, Jean-Efflam Bavouzet, Nicola Benedetti,  Boris Berezovsky, Boris Berman, İdil Biret, Gabor Boldoczki, Guy Braunstein, Han-Na Chang, Olivier Charlier, Robert Cohen, Jean-Philippe Collard, Costas Cotsiolis, Jose Cura, Nikolai Demidenko, Elena Dobracheva, Albert Dohmen, Klara Ek, Alexander Ghindin, Denyce Graves, Ilya Gringolts, Angela Hewitt, Sharon Isbin, Janine Jansen, Sumi Jo, Suna Kan, Olga Kern, Lang Lang, Elisabeth Leonskaja, Nikolai Lugansky, Mischa Maisky, Xavier de Maistre, Sabine Meyer, Shlomo Mintz, Cristian Oelze, Gülsin Onay, Emanuel Pahud, Güher ve Süher Pekinel, Mikhail Pletnev, Victoria Postnikova, Vadim Repin, Georgy Sandor, Fazıl Say, Hüseyin Sermet, Sayaka Shoji, Silver-Garburg Piano Duo, Marco Socias, Akiko Suwanai, Anna Vinnitskaya gibi ünlü solistlerle; Roma Filarmoni Korosu, Schleswig-Holstein Korosu, Bulgaristan Devlet Filarmoni ve Radyo Koroları gibi topluluklarla konserler vermiştir.

BSO “Siena Uluslararası Montepulciano Müzik Festivali” (1998), San Marino Cumhuriyeti “Uluslararası San Leo Müzik Festivali” (1998), İsviçre Montreux Ses ve Müzik Festivali (2002-2004) gibi önemli festivallerin konuğu olmuştur. Orkestra, 2000’de Almanya ve Portekiz’de, 2001’de Belçika’da, 2004’de Japonya’da konserler gerçekleştirmiştir. Son olarak 2011’de Schleswig Holstein Uluslararası Müzik Festivali kapsamında Almanya’da konserler vermiştir.

Kurulduğu 1993 yılından beri gerçekleştirdiği etkinliklerde, çeşitli kurum, kuruluş ve özellikle sivil toplum örgütleriyle yaptığı geniş işbirliğiyle, sanatın toplumsal yaşamda işlevsel kılınmasını ilke edinen Orkestra, “Evrensel Kardeşlik ve Dünya Barışına Katkı”, “Yerelden Evrensele Kültürel Tanıtım” ödüllerinin sahibidir. Bilkent Senfoni Orkestrası, 2009 yılında “UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi” ilan edilmiştir.

BSO, dinleyicilerini Bilkent Konser Salonu (800), Bilkent Odeon (4000), Bilkent Erzurum (300) ve Bilkent Erbil (750) Konser Salonu’nda ağırlamaktadır.