Ana Sayfa » Orkestra Hakkında

Orkestra Hakkında

Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO), 1993’te Bilkent Üniversitesi’nin özgün bir sanat projesi olarak kuruldu. 

orkestra_01

Orkestra, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nin öğretim kadrosunda yer alan, Türkiye ve 12 ülkeden seçkin sanatçıdan oluşuyor. Bilkent Senfoni Orkestrası, bu özellikleriyle, Türkiye’nin ilk “özel, akademik, uluslararası sanat topluluğu”dur.

Sanat yaşamımıza her yıl 50’yi aşkın etkinlikle katılan topluluk, bugüne değin konserleriyle, televizyon, radyo kayıtlarıyla ve yayınladığı 40’ın üzerinde CD ile seçkinleşmiştir. CD dizini tüm dünyaya ihraç edilen orkestranın kayıtları 2003 yılından itibaren EMI, CPO, Naxos gibi prestijli etiketlerle de yayınlanmaktadır.

Bilkent Odeon Konserleri, Türk Bestecileri Haftası, Bilkent Anadolu Müzik Festivali gibi özgün temalardaki konser ve kayıt dizileriyle, sanat yaşamına kalıcı ve geniş boyutlu etkinlikler getirmek, yurtiçinde turne konserleri yoluyla nitelikli müzik beğenisini yaygınlaştırmak; yurt dışında, uluslararası etkinliklerde bulunmak, bu tür etkinlikleri düzenleyen kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak, diğer ülkelerle sanatsal iletişimde köprü kurmak, orkestranın temel ilkeleri arasındadır.

BSO, Stefan Asbury, Vladimir Ashkenazy, John Axelrod, Jean-Claude Casadesus, James Feddeck, Vladimir Fedoseyev, Ernest Martinez Izquierdo, Yoel Levi, Christian Lindberg, Ion Marin, Gabor Takacs Nagy, Christoph Poppen, Santtu-Matias Rouvali, Gennady Rozhdestvensky, Stefan Sanderling, Gilbert Varga gibi şeflerle; Vladimir Afanassiev, Pierre-Laurent Aimard, Joseph Alessi, Pierre Amoyal, Avi Avital, Sergio Azzolini, Radek Baborak, Allison Balsom, Elena Bashkirova, Jean-Efflam Bavouzet, Nicola Benedetti,  Boris Berezovsky, Boris Berman, Lise Berthaud, Gabor Boldoczki, Guy Braunstein, Olivier Charlier, Jose Cura, Nikolai Demidenko, Aniello Desiderio, Klara Ek, Reinhold Friederich, Patrick Gallois, Alexander Ghindin, Denyce Graves, Ilya Gringolts, Jean-François Heisser, Angela Hewitt, Sharon Isbin, Janine Jansen, Sumi Jo, Olga Kern, Lang Lang, Elisabeth Leonskaja, Nikolai Lugansky, Mischa Maisky, Xavier de Maistre, Sabine Meyer, Shlomo Mintz, Georg Nigl, Vikingur Olafsson, Emanuel Pahud, Mikhail Pletnev, İvo Pogorelich, Jean Guihen Queyras, Dezsö Ranki, Vadim Repin, Georgy Sandor, Sayaka Shoji, Valeriy Sokolov, Martin Stadtfeld, Akiko Suwanai, Gabor Tarkövi, Anna Vinnitskaya, Esther Yoo gibi solistlerle konserler vermiştir.

BSO Siena Montepulciano Müzik Festivali, San Marino Cumhuriyeti San Leo Müzik Festivali, İsviçre Montreux Ses ve Müzik Festivali, Schleswig Holstein Müzik Festivali gibi önemli festivallerin konuğu olmuş; Almanya, Portekiz, Belçika, Japonya ve Polonya’da konserler gerçekleştirmiştir.

Kurulduğu 1993 yılından beri gerçekleştirdiği etkinliklerde, çeşitli kurum, kuruluş ve özellikle sivil toplum örgütleriyle yaptığı geniş işbirliğiyle, sanatın toplumsal yaşamda işlevsel kılınmasını ilke edinen Orkestra, “Evrensel Kardeşlik ve Dünya Barışına Katkı”, “Yerelden Evrensele Kültürel Tanıtım” ödüllerinin sahibidir. Bilkent Senfoni Orkestrası, 2009 yılında UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi ilan edilmiştir.